Wpisy zaznaczone tagiem ‘sport’

Szermierka

Kategoria: Sport, Wolny czas

Szermierka Szermierka jest zaliczana do sportów walki. Jest to dyscyplina olimpijska od roku 1896. Szermierka uprawiana jest w konkurencjach: szabla, szpada i floret. Poza rodzajem broni konkurencje różnią się ważnym polem do trafienia u przeciwnika: w szpadzie jest to całe ciało, w szabli jest to górna połowa ciała, a we florecie tylko tułów. Trafienie przeciwnika sygnalizowane jest poprzez aparat sędziowski. Pole, na którym odbywa się pojedynek szermierzy nazywany jest planszą (ma ona wymiary czternaście metrów x dwa metry). Czas walki trwa 3 rundy po trzy minuty, pomiędzy którymi są minutowe przerwy. Walka skończyć się może przed czasem po piętnastym uderzeniu. Do komend wydawanych przez sędziego zalicza się: allez (naprzód), halte (stój), en garde (postawa szermierza), prest (gotowi) oraz troche (trafiony). Maksymalna długość szabli może wynosić 105 centymetrów, natomiast maksymalna długość floretu i szpady może wynosić 110 centymetrów. Ostrze szabli może być lekko zakrzywione.

Tagi: , , , , ,

Pływanie

Kategoria: Sport

Pływanie jest sportem dostępnym dla wszystkich. Każdy człowiek na świecie może się nauczyć pływać, dlatego też sport ten jest powszechnie dostępny na całym świecie. Ludzie zarabiają na tym budując różne baseny i kąpieliska, na które przychodzą dzieci z rodzicami bądź osoby dorosłe chcące zabić nudę w przyjemny sposób. Osoba uprawiająca pływanie zawodowo po pewnym czasie zauważy u siebie dość mocno rozwinięte mięśnie grzbietu i ud, co pozwala jeszcze szybciej i lepiej pływać. Pływanie jest bardzo znaną dziedziną sportu, dlatego występuje również na olimpiadzie. Są to jedne z ważniejszych zawodów, dlatego też najlepsi pływacy z całego świata przygotowują się cały czas, aby właśnie na tych zawodach pokazać się z jak najlepszej strony. Pływać można indywidualnie, ale istnieje dziedzina sportu nazywana pływaniem synchronicznym. Polega to na wykonywaniu tych samych ruchów przez pływaków w tym samym czasie. Wyróżnia się wiele stylów pływackich. Można pływać żabką, pieskiem, delfinem, strzałką, ale najpopularniejszym stylem jest kraul.

Tagi: , , , ,

Inne atrakcje festiwalu

Kategoria: Rozrywka

Sziget Festival to oczywiście nie tylko muzyka. Nie związanych z muzyką atrakcji na festiwalu absolutnie nie brakuje. Ze względu na to, że termin festiwalu nakładał się na olimpiadę w Pekinie, wydzielono specjalne miejsce w wielkim telebimem, na którym można było oglądać sportową rywalizację – co chwilę goście z różnych krajów wznosili tam okrzyki radości, bądź wydawali jęki zawodu, w przyjaznej atmosferze gratulując kibicom zwycięzców. Obok znajdował się namiot, w którym można było skorzystać ze stu stanowisk z darmowym internetem. Wyjątkowo liczne były stoiska, na których sprzedawane były wszelkiego rodzaju akcesoria w rodzaju masek, koszulek czy najrozmaitszych innych rzeczy. Po drugiej stronie wyspy z kolei znajdowały się tak zwane namioty cywilne, w których można było wziąć udział w licznych warsztatach lub zapoznać się na przykład z globalnymi problemami, albo wziąć udział w debatach z przedstawicielami innych narodowości. Dużą popularnością cieszyły się podczas festiwalu występy teatralne, a także tak zwane Iluminarium – specjalny namiot, w którym można było przenieść się w świat kolorów.

Tagi: , , , ,