Wpisy zaznaczone tagiem ‘scena’

Scena główna

Kategoria: Rozrywka

Największą atrakcją Sziget Festival są oczywiście co roku występy na scenie głównej. W tym roku gwiazd światowego formatu było wyjątkowo dużo. Już pierwszego dnia festiwalu, wyłącznie dla posiadaczy karnetów na całą imprezę wystąpiła jedna z najlepszych metalowych formacji na świecie, legendarna Iron Maiden. Drugiego dnia zgromadzoną przed sceną główną publiczność czekały między innymi występy MGTM, irish-punkowego Flogging Molly, wiecznie młodej Alanis Morissette oraz The Kooks. Kolejny dzień to natomiast między innymi Kaiser Chiefs oraz Jamiroquai. Największą gwiazdą piątkowego wieczoru była legenda punk-rocka Sex Pistols. W sobotę uczestnicy festiwalu mieli okazję zobaczyć na żywo między innymi Roisin Murphy, Serja Tankiana oraz największej obok Iron Maiden gwiazdy tegorocznej edycji – REM. W niedzielę jako ostatnia kapela na scenie głównej wystąpiła amerykańska formacja The Killers. Prócz tego pojawiło się oczywiście wiele innych kapel, które cieszyły się mniejszym lub większym zainteresowaniem publiczności.

Tagi: , , , ,

Scena Converse

Kategoria: Rozrywka

Kolejną spośród dużych scen Sziget Festival jest scena Converse, która znajduje się w jednym z największych festiwalowych namiotów. Grana jest w nim bardzo różnorodna muzyka, zaś gwiazdy przeplatają się w nim z zespołami, które nie zdobyły jeszcze uznania na międzynarodowych lub węgierskich scenach. Zdecydowanie największą gwiazdą tegorocznej edycji Sziget Festival, która wystąpiła na scenie Converse, był wyjątkowo popularny wokalista i gitarzysta Jose Gonzales, który zyskał międzynarodową sławę dzięki piosence „Heartbeats” wykorzystanej w słynnej „reklamie z kolorowymi kulkami” telewizorów Sony Bravia. Ponadto na scenie wystąpiła między innymi zachwycająca wokalistka francuska Brisa Roche, a także wiele utalentowanych węgierskich zespołów z kręgu rocka progresywnego, których koncerty z reguły kończyły codzienne występy na scenie Converse. Scena Converse była jedną z najbardziej roztańczonych scen na Sziget Festival, zaś do tańca porywały nawet zespoły, których muzyka z reguły nie jest odbierana jako taneczna.

Tagi: , , , ,

Scena World

Kategoria: Rozrywka

Scena World to obok sceny głównej i metalowej najbardziej oblegany punkt programu Sziget Festival. W tym roku została ona przeniesiona w głąb wyspy, co zaowocowało zwiększeniem jej popularności – barwne występy zespołów prezentujących muzykę etniczną z całego świata bardzo chętnie oglądali nie tylko ich miłośnicy, ale również wielu przypadkowych widzów, którzy słysząc ciekawą muzykę gromadzili się przed sceną i na położonym dalej trawniku. Największymi gwiazdami tegorocznego festiwalu, występującymi na scenie World byli z jednej strony Goran Bregovic, który przyjechał do Budapesztu promować swoją najnowszą płytę, z drugiej zaś jeden z synów Boba Marley’a – Ky Mani Marley, którego występ został wyjątkowo ciepło powitany przez publiczność. Sporą widownię zgromadził też występ grupy Transglobal Underground wspomaganej przez Natashę Atlas. Bardzo dużą niespodzianką był dla wielu osób występ Rokii Traore, afrykańskiej artystki nagrodzonej w tym roku nagrodą Grammy, która udowodniła, że jej międzynarodowy sukces wcale nie był na wyrost.

Tagi: , , , ,

Scena metalowa

Kategoria: Rozrywka

Podobnie jak scena World przyciągała miłośników muzyki etnicznej, tak scena metalowa gromadziła fanów cięższych brzmień. W przeciwieństwie do sceny głównej i sceny World, które znajdują się na świeżym powietrzu, scena metalowa skryta jest pod namiotem. W ciągu całego tygodnia trwania festiwalu zagrała na niej duża grupa kapel, spośród których kilka to uznane, międzynarodowe gwiazdy. Pierwszą z nich, jeśli nie liczyć występu Iron Maiden na scenie głównej, była Avantasia – ze względu na unikalny charakter tej grupy, była to jedyna w historii trasa koncertowa, ten koncert zaś stanowił jej uwieńczenie. W zgodnej opinii zgromadzonych fanów, był to jeden z najlepszych koncertów na całym festiwalu i absolutny numer jeden na scenie metalowej Sziget Festival. W kolejnych dniach miłośnicy metalu mogli zobaczyć również występy między innymi Apocalyptiki, Iced Earth, Dew Scented, Carcass oraz również bardzo żywiołowo przyjętego Meshuggah. Ponadto poza gwiazdami międzynarodowymi, na scenie metalowej pojawiła się spora reprezentacja kapel węgierskich.

Tagi: , , , , ,