Wpisy zaznaczone tagiem ‘muzyka’

Scena główna

Kategoria: Rozrywka

Największą atrakcją Sziget Festival są oczywiście co roku występy na scenie głównej. W tym roku gwiazd światowego formatu było wyjątkowo dużo. Już pierwszego dnia festiwalu, wyłącznie dla posiadaczy karnetów na całą imprezę wystąpiła jedna z najlepszych metalowych formacji na świecie, legendarna Iron Maiden. Drugiego dnia zgromadzoną przed sceną główną publiczność czekały między innymi występy MGTM, irish-punkowego Flogging Molly, wiecznie młodej Alanis Morissette oraz The Kooks. Kolejny dzień to natomiast między innymi Kaiser Chiefs oraz Jamiroquai. Największą gwiazdą piątkowego wieczoru była legenda punk-rocka Sex Pistols. W sobotę uczestnicy festiwalu mieli okazję zobaczyć na żywo między innymi Roisin Murphy, Serja Tankiana oraz największej obok Iron Maiden gwiazdy tegorocznej edycji – REM. W niedzielę jako ostatnia kapela na scenie głównej wystąpiła amerykańska formacja The Killers. Prócz tego pojawiło się oczywiście wiele innych kapel, które cieszyły się mniejszym lub większym zainteresowaniem publiczności.

Tagi: , , , ,

Sziget Festival

Kategoria: Rozrywka

Sziget Festival to jedna z największych rockowych imprez cyklicznych w Europie. Odbywa się ona co roku w sierpniu w samym sercu stolicy Węgier – Budapesztu. Sziget to po węgiersku wyspa i faktycznie, cały festiwal odbywa się na znajdującej się na Dunaju wyspie, której powierzchnia przekracza wielkość Starego Miasta w Krakowie. Co roku festiwal odwiedza około trzystu pięćdziesięciu tysięcy fanów muzyki nie tylko z Węgier, ale z całej Europy. Pola namiotowe zajmujące dużą część powierzchni wyspy okupowane są przez gości ze wszystkich europejskich krajów. Prócz tradycyjnie dużych kolonii Niemców, Francuzów, Austriaków czy Holendrów, co roku Sziget Festival odwiedza również coraz większa grupa gości z Polski. Sziget Festival trwa tradycyjnie sześć dni. Uczestnicy festiwalu mogą zakupić karnety lub jednodniowe wejściówki. Dzień przed festiwalem odbywa się specjalny koncert wyłącznie węgierskich zespołów, występujących na głównej scenie. Od tej pory będą ją okupowały największe zespoły muzyki rockowej i popowej z całego świata.

Tagi: , , , ,

Scena Converse

Kategoria: Rozrywka

Kolejną spośród dużych scen Sziget Festival jest scena Converse, która znajduje się w jednym z największych festiwalowych namiotów. Grana jest w nim bardzo różnorodna muzyka, zaś gwiazdy przeplatają się w nim z zespołami, które nie zdobyły jeszcze uznania na międzynarodowych lub węgierskich scenach. Zdecydowanie największą gwiazdą tegorocznej edycji Sziget Festival, która wystąpiła na scenie Converse, był wyjątkowo popularny wokalista i gitarzysta Jose Gonzales, który zyskał międzynarodową sławę dzięki piosence „Heartbeats” wykorzystanej w słynnej „reklamie z kolorowymi kulkami” telewizorów Sony Bravia. Ponadto na scenie wystąpiła między innymi zachwycająca wokalistka francuska Brisa Roche, a także wiele utalentowanych węgierskich zespołów z kręgu rocka progresywnego, których koncerty z reguły kończyły codzienne występy na scenie Converse. Scena Converse była jedną z najbardziej roztańczonych scen na Sziget Festival, zaś do tańca porywały nawet zespoły, których muzyka z reguły nie jest odbierana jako taneczna.

Tagi: , , , ,

Zabawki dla przyszłych muzyków

Kategoria: Zabawki

Zabawki dla przyszłych muzyków Chyba każdy w dzieciństwie uwielbiał walić łyżkami w garnki podprowadzone mamie z kuchni. Dźwięk ten zapewne bywał zmorą dla domowników, ale mógł także być przecież oznaką talentu muzycznego. Dlaczego więc go nie rozwijać poprzez podarowanie dziecku jakiegoś prostego instrumentu muzycznego? Może nie odkryjemy koniecznie kolejnego Fryderyka Chopina czy Milesa Davisa, ale sprawimy dziecku niezwykłą frajdę. Jakie instrumenty nadają się dla mniejszych dzieci? Te najprostsze, czyli bębenki, trójkąty, grzechotki, nie wymagające wielkich zdolności, a mogące wykształcić poczucie rytmu i słuch muzyczny. Kiedy dziecko będzie starsze, może zapragnąć bardziej skomplikowanego instrumentu. Dobrym pomysłem w takim przypadku jest nabycie cymbałków lub prostego syntetyzatora. Jeśli latorośl zapragnie w młodym wieku uczyć się gry na „poważniejszym” instrumencie, takim jak gitara, fortepian czy skrzypce, warto wypożyczyć instrument tego typu lub zapisać dziecko na kilka godzin kursu, by sprawdzić czy nie kieruje nim tak zwany „słomiany zapał”. Jeśli nie, to być może wychowamy następcę Stasia Drzewieckiego?

Tagi: , , , ,