Wpisy zaznaczone tagiem ‘góry’

Żeglarstwo i wspinaczka

Kategoria: Wolny czas

Żeglarstwo i wspinaczka Żeglarstwo jest być może drogim, lecz jakże fascynującym sposobem letniego spędzania czasu. W swojej sportowej i rekreacyjnej formie popularne było już w osiemnastym wieku, zaś dziś amatorscy żeglarze panują na wszystkich morzach i jeziorach. Żeglować możemy na tradycyjnych jachtach i żaglówkach, ale również na deskach windsurfingowych, lub spróbować popularnej na zachodzie jazdy bez żagla. Trzeba jednak pamiętać, że zanim zaczniemy bawić się w żeglarstwo, najpierw trzeba nauczyć się pływać. Warto też poznać choć jedną morską piosenkę, czyli popularne szanty. Ci z nas, którzy mogą pochwalić się świetną kondycją fizyczną, mogą spróbować swoich sił we wspinaczce. Można ją uprawiać zarówno na skałkach i w wysokich górach, jak i na coraz popularniejszych sztucznych ściankach wspinaczkowych. Wspinaczka odbywa się z pomocą specjalistycznego sprzętu asekuracyjnego, ale doświadczeni miłośnicy tego rodzaju rozrywki mogą spróbować wspinać się bez niego. Ekstremalnymi formami wspinaczki są himalaizm, gdzie wspinamy się na wyjątkowo wysokie, pokryte wiecznym lodem góry, oraz buildering, czyli wspinaczka bez asekuracji na wieżowce.

Tagi: , , , ,

Wspinaczka górska

Kategoria: Sport

Wspinaczka górska jest to sport tylko dla ludzi najodważniejszych, którzy mają w żyłach zimną krew, ponieważ niejednokrotnie trzeba wspinać się na bardzo strome, lub nawet pionowe ściany, dlatego ludzie, którzy się boją lub mają lęk wysokości nie zajdą za daleko w tym rodzaju sportu. Jak sama nazwa wskazuje sport ten uprawia się w górach. Do uprawiania tego sportu potrzebne jest przede wszystkim zdrowe i silne ciało, a oprócz tego bardzo dużo sprzętu, bez którego nie powinniśmy próbować się wspinać. Ten sprzęt to odpowiednie buty, komplet lin i zaczepów, komplet ochraniaczy oraz młotek Dzięki za wszystko i któremu możemy wykruszyć kawałek skały, aby móc się jej złapać. Ten sport jest kolejną dziedziną sportów ekstremalnych, i jest on jednym z niebezpieczniejszych sportów, ponieważ kiedy wspina się na jakąś górę nigdy nie wiadomo, co nas czeka. Mimo iż jest to sport niebezpieczny to na całym świecie ma swoich zwolenników, którzy ryzykują życiem żeby tylko zdobyć jak najwyższy szczyt i zawiesić na nim swoją flagę, która potwierdzi ich pobyt na tym szczycie.

Tagi: , , , ,

Na wsi i w górach

Kategoria: Wolny czas

Na wsi i w górach Mieszkańcy wielkich miast chętnie spędzają wakacje na wsi, gdzie mogą odpocząć od szybkiego, miejskiego życia, gdzie każdy gdzieś się spieszy i nieustannie słychać hałas jeżdżących po ulicach samochodów. Takie wydawałoby się naturalne czynności jak dojenie krowy lub rąbanie drewna mogą być dla niektórych wyjątkową atrakcją. Dodatkowo, przygotowywane na wsi naturalne, tradycyjnie przygotowane jedzenie smakuje znacznie lepiej, niż miejskie fast foody lub odgrzewane w mikrofalówce dania, tak samo owoce zrywane prosto z sadu. Jeśli pragniemy spędzić czas na zdobywaniu górskich szczytów, to okres letnich wakacji idealnie się do tego nadaje. Do wyboru mamy najpopularniejsze i najwyższe polskie góry – Tatry, niższe, lub wciąż dzikie Bieszczady, albo inne polskie pasma, jak Beskidy lub Karkonosze. Możemy wybrać się na wycieczkę z rodziną lub znajomymi, a nawet urządzić kilkudniowy obóz wędrowny pod namiotami. Czekają na nas także góry w innych krajach, łącznie z najwyższymi w Europie, przepięknymi Alpami. Warto też zainteresować się górskimi atrakcjami naszych południowych sąsiadów – Czech i Słowacji.

Tagi: , , , , ,