Archiwum kategorii ‘Wolny czas’

Kulturystyka

Kategoria: Sport, Wolny czas

Kulturystyka jest sportem bardzo pokazowym. Aby uprawiać ten sport należy wiele lat pracować nad wytrenowaniem dużej ilości mięśni, ponieważ sport ten polega na dźwiganiu, podnoszeniu i przenoszeniu ogromnych ciężarów, które w przypadku sztangi mogą dochodzić nawet do 300kg., więc duże mięśnie są niezbędne do uprawiania tego sportu. Organizuje się obecnie zawody z serii Strong Man gdzie najsilniejsi ludzie na świecie pokazują swoje możliwości w podnoszeniu ciężarów i mierzą się z kulturystami z innych krajów. Głównymi zawodami dla tak zwanych Strong Manów są zawodu Arnold’s Clasic, które organizuje gubernator Kaliforni. To właśnie tam ściągają najlepsi kulturyści na świecie walczący o główną nagrodę, jaką jest, Hammer H3. Kulturyści są bardzo rozbudowani przez codzienne treningi, które polegają na codziennym pobycie w siłowni itp. Zdarza się, że niektórzy ludzie, którzy nie mają dość wytrwałości w treningach silnej woli chcą przyśpieszyć przyrost swojej masy mięśniowej, inwestują i używają różnych niedozwolonych używek, tzw. sterydów.

Tagi: , , , ,

Szermierka

Kategoria: Sport, Wolny czas

Szermierka Szermierka jest zaliczana do sportów walki. Jest to dyscyplina olimpijska od roku 1896. Szermierka uprawiana jest w konkurencjach: szabla, szpada i floret. Poza rodzajem broni konkurencje różnią się ważnym polem do trafienia u przeciwnika: w szpadzie jest to całe ciało, w szabli jest to górna połowa ciała, a we florecie tylko tułów. Trafienie przeciwnika sygnalizowane jest poprzez aparat sędziowski. Pole, na którym odbywa się pojedynek szermierzy nazywany jest planszą (ma ona wymiary czternaście metrów x dwa metry). Czas walki trwa 3 rundy po trzy minuty, pomiędzy którymi są minutowe przerwy. Walka skończyć się może przed czasem po piętnastym uderzeniu. Do komend wydawanych przez sędziego zalicza się: allez (naprzód), halte (stój), en garde (postawa szermierza), prest (gotowi) oraz troche (trafiony). Maksymalna długość szabli może wynosić 105 centymetrów, natomiast maksymalna długość floretu i szpady może wynosić 110 centymetrów. Ostrze szabli może być lekko zakrzywione.

Tagi: , , , , ,

Żeglarstwo i wspinaczka

Kategoria: Wolny czas

Żeglarstwo i wspinaczka Żeglarstwo jest być może drogim, lecz jakże fascynującym sposobem letniego spędzania czasu. W swojej sportowej i rekreacyjnej formie popularne było już w osiemnastym wieku, zaś dziś amatorscy żeglarze panują na wszystkich morzach i jeziorach. Żeglować możemy na tradycyjnych jachtach i żaglówkach, ale również na deskach windsurfingowych, lub spróbować popularnej na zachodzie jazdy bez żagla. Trzeba jednak pamiętać, że zanim zaczniemy bawić się w żeglarstwo, najpierw trzeba nauczyć się pływać. Warto też poznać choć jedną morską piosenkę, czyli popularne szanty. Ci z nas, którzy mogą pochwalić się świetną kondycją fizyczną, mogą spróbować swoich sił we wspinaczce. Można ją uprawiać zarówno na skałkach i w wysokich górach, jak i na coraz popularniejszych sztucznych ściankach wspinaczkowych. Wspinaczka odbywa się z pomocą specjalistycznego sprzętu asekuracyjnego, ale doświadczeni miłośnicy tego rodzaju rozrywki mogą spróbować wspinać się bez niego. Ekstremalnymi formami wspinaczki są himalaizm, gdzie wspinamy się na wyjątkowo wysokie, pokryte wiecznym lodem góry, oraz buildering, czyli wspinaczka bez asekuracji na wieżowce.

Tagi: , , , ,

Rowery i pływanie

Kategoria: Wolny czas

Rowery i pływanie Jazda na rowerze popularna jest od wielu lat. W końcu każdy z nas lubi uczucie wiatru pędzącego we włosach podczas jazdy na rowerze. Obecnie, dzięki budowanym nowym ścieżkom rowerowym, nawet w mieście staje się coraz bardziej atrakcyjna. Nikogo nie trzeba zaś przekonywać, jak przyjemna może być jazda na rowerze po szlakach turystycznych w niższych partiach górskich. Jeździć możemy solo, lub w większych grupach, ścigając się ze sobą albo rozmawiając na wspólne tematy. To również doskonała forma aktywnego wypoczynku dla par. Pływanie bywa wprawdzie męczące, ale za to ile dostarcza nam przyjemności. Pływać możemy rekreacyjnie lub sportowo, a nawet leczniczo – jest to świetny sposób rehabilitacji, wspomagający też zabiegi i gimnastykę korekcyjną. Niezależnie jednak od tego, czy pływamy w jeziorze, morzu czy w basenach, zawsze należy pamiętać, aby dbać o bezpieczeństwo swoje i osób, z którymi wybieramy się popływać. Zwłaszcza, jeśli w okolicy nie ma ratownika. Doskonałą atrakcją są budowane coraz częściej w dużych miastach parki wodne, w których znajdują się wysokie i zakręcone zjeżdżalnie.

Tagi: , , , , ,