Archiwum kategorii ‘Rozrywka’

Scena główna

Kategoria: Rozrywka

Największą atrakcją Sziget Festival są oczywiście co roku występy na scenie głównej. W tym roku gwiazd światowego formatu było wyjątkowo dużo. Już pierwszego dnia festiwalu, wyłącznie dla posiadaczy karnetów na całą imprezę wystąpiła jedna z najlepszych metalowych formacji na świecie, legendarna Iron Maiden. Drugiego dnia zgromadzoną przed sceną główną publiczność czekały między innymi występy MGTM, irish-punkowego Flogging Molly, wiecznie młodej Alanis Morissette oraz The Kooks. Kolejny dzień to natomiast między innymi Kaiser Chiefs oraz Jamiroquai. Największą gwiazdą piątkowego wieczoru była legenda punk-rocka Sex Pistols. W sobotę uczestnicy festiwalu mieli okazję zobaczyć na żywo między innymi Roisin Murphy, Serja Tankiana oraz największej obok Iron Maiden gwiazdy tegorocznej edycji – REM. W niedzielę jako ostatnia kapela na scenie głównej wystąpiła amerykańska formacja The Killers. Prócz tego pojawiło się oczywiście wiele innych kapel, które cieszyły się mniejszym lub większym zainteresowaniem publiczności.

Tagi: , , , ,

Sziget Festival

Kategoria: Rozrywka

Sziget Festival to jedna z największych rockowych imprez cyklicznych w Europie. Odbywa się ona co roku w sierpniu w samym sercu stolicy Węgier – Budapesztu. Sziget to po węgiersku wyspa i faktycznie, cały festiwal odbywa się na znajdującej się na Dunaju wyspie, której powierzchnia przekracza wielkość Starego Miasta w Krakowie. Co roku festiwal odwiedza około trzystu pięćdziesięciu tysięcy fanów muzyki nie tylko z Węgier, ale z całej Europy. Pola namiotowe zajmujące dużą część powierzchni wyspy okupowane są przez gości ze wszystkich europejskich krajów. Prócz tradycyjnie dużych kolonii Niemców, Francuzów, Austriaków czy Holendrów, co roku Sziget Festival odwiedza również coraz większa grupa gości z Polski. Sziget Festival trwa tradycyjnie sześć dni. Uczestnicy festiwalu mogą zakupić karnety lub jednodniowe wejściówki. Dzień przed festiwalem odbywa się specjalny koncert wyłącznie węgierskich zespołów, występujących na głównej scenie. Od tej pory będą ją okupowały największe zespoły muzyki rockowej i popowej z całego świata.

Tagi: , , , ,

Zwiedzanie i imprezy kulturalne

Kategoria: Rozrywka

Zwiedzanie i imprezy kulturalne Świetnym sposobem na letnie dni jest oczywiście zwiedzanie. Jeśli zaś zwiedzać, to najlepiej piękne europejskie miasta. W Polsce warto wybrać się do Krakowa, Torunia lub uroczych mniejszych miejscowości, zaś w innych krajach czeka na nas prawdziwa zabytkowa i muzealna uczta – możemy odwiedzić piękne europejskie stolice, takie jak Paryż, Londyn i Rzym, lub inne popularne miejscowości – Barcelonę lub słynną Wenecję. Bliżej Polski znajdują się natomiast Wiedeń, Praga i Budapeszt. Biura podróży oferują liczne wycieczki objazdowe po całej Europie, zaś młodzież wciąż chętnie podróżuje autostopem. Na miłośników kultury i sztuki czekają też letnie występy i festiwale muzyki klasycznej lub teatrów – zarówno tradycyjnych, jak i ulicznych. Prezentowane są też specjalne wystawy w muzeach, o lżejszym charakterze, lub nastawione na nasilony w okresie letnim ruch turystyczny. Warto też do teatru zabrać naszych najmłodszych. Specjalne przedstawienia dla dzieci oferują na przykład teatry lalek i kukiełek. Wystawy dzieł sztuki lub fotografii są też coraz częściej przenoszone w kresie letnim w plener.

Tagi: , , , ,

Sziget Festival dla uczestników z zagranicy

Kategoria: Rozrywka

Tak jak już pisaliśmy, Sziget Festival co roku gromadzi ogromną grupę publiczności z zagranicy. Zjeżdżają się tu ludzie z całej Europy i organizatorzy festiwalu robią wszystko, aby dobrze się tu czuli. Ponieważ na wyspie spędzają często prawie całe dni, opuszczając ją jedynie na czas zakupów i zwiedzania Budapesztu, muszą mieć na niej zagwarantowane odpowiednie wygody. Wokół pól namiotowych, na których mieszkają przez cały festiwalowy tydzień tysiące gości zagranicznych i zamiejscowych, rozmieszczone są sklepy z żywnością, toalety w formie tojtojów oraz większych kontenenerów z umywalkami, a także prysznice. Kto chciał, mógł również doładować akumulatory z komórek czy innego sprzętu elektronicznego. Oblegane były też depozyty, w których można było zostawić swoje plecaki – kto tego nie zrobił, musiał liczyć się z możliwością kradzieży. Zagwarantowana była obsługa medyczna, a także posterunek policji, która po spektakularnym pościgu ujęła krążącego po wyspie złodzieja. Wydane były również szczegółowe informatory o poszczególnych punktach programu po angielsku, niemiecku, francuski i hiszpańsku.

Tagi: , , , ,